БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ
Від соціальних мереж – до онлайн-банкінгу: сьогодні Інтернет проник у наше життя і діяльність. Окрім комп’ютерів та ноутбуків, ми підключаємо до Інтернету все – мобільні телефони, планшети, холодильники, телевізори й багато інших портативних пристроїв. Саме тому дуже важливо знати якомога більше про безпеку у Всесвітній мережі.
Необхідно віднайти правильні способи захисту нашого приватного життя, коли ми перебуваємо онлайн.
Багато хто думає, що безпека в Інтернеті – це ілюзія, і бути захищеним зараз неможливо, адже веб-сайти збирають конфіденційну інформацію так тонко, що ми навіть не знаємо що саме їм відомо. Це, можливо, й так, але ця невпевненість – ще одна причина, щоб зберегти свою приватність та уникнути витоку персональних даних в Інтернет.
Джерела небезпеки
Комп'ютерні віруси і троянські програми
Трояни й віруси можуть бути приховані в безплатній, доступних для завантаження з інтернету програмах або на піратських дисках.
Як це працює: ви запускаєте програму, і вона, використовуючи відому зловмисникові вразливість вашої операційної системи або іншої програми, захоплює контроль над комп'ютером. З цього моменту вірус чи троян безперешкодно володіє комп'ютером, доставляючи масу неприємностей виконуючи неочікувані для вас дії. Трояни при цьому щедро діляться вашою персональною та фінансовою інформацією зі своїм господарем, відправляючи її через інтернет.
Фішингові сайти та розсилки
Шахрайські сайти та листи електронної пошти, своїм дизайном і змістом мімікрують під відомі організації, що користуються авторитетом і довірою.
Як це працює: нічого не підозрюючи клієнт банку вводить пін-код кредитної картки на сторінці банку, посилання на яку надіслано поштою нібито самим банком. Ця сторінка виглядає точнісінько так, як і раніше, коли ви неодноразово відвідували її. Але якщо уважно придивитись до адреси посилання, то можна помітити зайву літеру в назві банку.
«Соціальний ексгібіціонізм»
Ви любите у статусі профілю Facebook повідомляти друзям про свої плани та місце перебування? Круто поділитися такою радістю: «завтра на цілий місяць відлітаємо всією сім'єю на Гоа! Вау!..» Що ж, комусь же потрібно буде стежити за вашою квартирою поки ви відсутні. Наприклад, квартирним злодіям, які разом із друзями, із захопленням стежать за вашими пригодами та новими повідомленнями у Facebook. Водночас вони й «поприбирають» у квартирі, й «мотлох» повиносять всякий..
Причини проблеми
За статистикою більшість авіакатастроф відбуваються внаслідок так званого «людського фактора», а не збою техніки. «Людський фактор» - це, іншими словами, помилки пілотів та авіадиспетчерів. У комп’ютерному світі все так само: як правило причини проблем, які виникають не в технологічних аспектах Інтернету, а в психології самих користувачів.
Безпечність
Виконання сумнівних інструкцій або прохань з неперевірених листів від знайомих, натискання підтверджувальних кнопок у вікнах, які випливають та повідомлення, які нам не дуже зрозумілі (швидше б вони закрилися і не заважали дивитися на картинки кошенят!) – це найкоротший шлях до проблем в інтернеті. Ми пильні й обережні, потрапивши увечері до незнайомого району. Так що ж заважає нас повністю втрачати пильність у невідомих закутках інтернету?
Прості паролі та їх повторне використання
Часто користувачі, яким набридло весь час вводити довгі та складні паролі до банк-клієнту або в соцмережах, змінюють їх на свою дату народження, телефон чи щось типу «password123». Деякі йдуть ще далі, встановлюючи однаковий пароль на всі свої інтернет-акаунти. Але встановлення простого пароля настільки нерозумно, як і купівля замку для вхідних дверей квартири, до якого існує всього десять варіантів ключів. Квартирному злодієві, для якого це як хобі, не складно буде роздобути всі десять і, за хвилину перепробувати їх на Вашому замку. Так само сучасні комп'ютери здатні вгадати Ваш пароль, перебравши мільйони різних комбінацій та символів за лічені секунди. Що ж стосується використання єдиного пароля для всіх своїх інтернет-акаунтів, то потрібно пам'ятати одну просту річ: брелок – це чудова штука, яка дозволяє загубити всі ключі одночасно.
Відсутність антивірусної програми і брандмауера
Якщо для вас у сучасному світі наявність антивірусу та брандмауера при роботі з комп'ютером не є чимось обов'язковим, то ви – потенційний клієнт різного роду зловмисників і вірусів. Це все одно, що відключити домофон під’їзду, позбутися вхідних дверей у свою квартиру, а вашу вівчарку, яка одночасно була другом та сторожем вашої оселі відправити на дачу.
Власне, що робити, щоб не стати жертвою комп'ютерних вірусів і різного роду інтернет-шахраїв, можна зрозуміти з прочитаних попередніх абзаців.
Завжди будьте уважні в інтернеті. Не довіряйте листам і сайтам, невідомого автора. Якщо у вас є хоч якісь сумніви в їх правдивості – краще відмовитись від операції. Пам'ятайте, що адресу відправника електронного листа дуже легко підробити. Краще зателефонувати знайомому (від імені якого надіслано лист), переконавшись особисто у потребі допомоги.
Не відкривайте ніякі підозрілі посилання. Пам'ятайте, що реальні посилання та те, що ви бачите на екрані, можуть різнитися. Ідентичність посилання та її зображення на веб-сторінці дуже легко перевірити.
Завжди перевіряйте правильність адреси веб-сайтів, на яких ви виконуєте якісь фінансові операції або вводите конфіденційну інформацію. Часто шахрайські (фішингові) сайти мають адреси дуже схожі на адреси реальних веб-сайтів, але відрізняються, наприклад, однією літерою.
Банки та сервіси електронної пошти не будуть починатись з http – тільки https! (протокол шифрування переданих і отриманих даних).
Завжди встановлюйте антивірусну програму і фаєрвол, своєчасно оновлюючи антивірусні бази.
Десять разів подумайте, перш ніж опублікувати в соцмережах будь-яку інформацію про себе та свої плани. Завдяки роботі сучасних пошукових систем типу Google ви більше ніколи не зможете її звідти вилучити.
Не лінуйтеся заводити складні паролі (щонайменше 8 символів, де є як маленькі, так і великі літери) і не призначайте один і той же пароль для всіх Ваших облікових записів.
За більш детальною інформацією та з будь-яких інших юридичних питань, звертайтеся до сектору Баришівське бюро правової допомоги відділу безоплатної правової допомоги Броварського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: смт. Баришівка, вул. Київський шлях, 19а, (2 поверх) або за телефоном: 4-18-83